فروهر تشویقی: تولد دوباره

بنیانگذار موسسات خیریه تولد دوباره و دهکده سلامت وردیج، شخصیتی بزرگ با خاطرات و سوابق مدیریتی علمی بسیار در کتاب شرح حال زندگی خود به نام «تولد دوباره» می نویسد:
"پس از 25 سال اعتیاد و آلودگی، عاقبت سیر طبیعی این بیماری، مرا به دنبال خود به بیمارستان‌ها، مراکز بازپروری، زندان‌ها و زندگی در خیابان‌ها کشاند و با آن که در دیار تیره روزان ساکن شده و از امیدها و آرزوهایم درگذشته بودم، ناگهان در نقطه پایانی افق تاریک زندگی‌ام تصویر روشنی از آغاز و تولدی دیگر هویدا شد. در طول سالهای اعتیاد، هرگز کسی را ندیده بودم که از اعتیاد رها شده باشد، رهایی به معنای واقعی آن یعنی آزادی و آزادگی. رهایی از هروئین و گرفتاری در دام تریاک. رهایی از تریاک و گرفتاری در دام الکل را دیده بودم. اما من، شما و ایشان و حتی آنها که نمی خواهند بدانند، همگی می دانیم جایگزینی این با آن، مفهومش رهایی و آزادی نیست."

فروهر در جایی می‌نویسد: "یکی دو نمونه رهایی از مواد مخدر را هم دیده بودم، اما جایگزین آنرا که قدرت طلبی ، افراط در کسب و کار، مال اندوزی، ریاکاری، طمع ورزی و شهوت پرستی بودند نمی‌پسندیدم. من تشنه آب زلال بودم و تشنه از نوشیدن پساب، نوشیدن پساب جوی اعتیاد با پساب جوی طمع چه تفاوتی دارد؟ من تشنه رهایی از اعتیاد و آنچه که باعث آن شده بود، خودخواهی، خودپسندی، غرور و بی ایمانی بودم. می خواستم از آنها رها شده در راه انسانیت رهسپار شوم. من از داخل لوله و لای زرورق و سوراخ دنبال عشق می‌گشتم."
و فروهر عشق خود را یافت. عشق به کسانی که همدرد او و در دام اعتیاد افتاده بودند و عشق به خانواده. همین است که او و ثریا همسر و همراهش در این سال‌های پس از رهایی همواره در گروه‌های همتا به نفش پررنگ خانواده در درمان فرد معتاد تاکید می‌کنند.

این زوج دردمند، راهی پرفراز و نشیب اما سازنده را آغاز کردند. چند دهه تلاش در جهت آگاه‌سازی و تلاش در عرصه‌ای که تبعات آن بسیاری از خانواده‌ها را از هم گسسته بود. در جایی که کار چندانی از دولت‌ها و مراکز رسمی برنمیاد و خیل عظیمی از معتادان چشم به روزنه‌ای از امید بودند تا خود را رها کنند.

فروهر کتاب و مقاله می‌نوشت و بی‌وقفه تلاش میکرد جمعیت نوپای کوچکشان را تقویت کند و ثریا دوشادوش او در جمعیت و گروه‌های مددجویان، بدنبال امیدبخشی به خانواده‌هایی بود که همه چیز را از دست رفته می‌دیدند. بویژه در سال‌های اخیر که مدیریت دهکده سلامت وردیج را نیز عهده دار بوده است.

آنها اما فراموش نکرده بودند، عشق و پیوند عمیق خانوادگی‌اشان حافظ سلامت و نشاط خود و بسیاری از کسانی بود که حالا تولد دوباره را، همان روزنه امید به رهایی یافته بودند.

دستاوردها

فروهر در سال 1988 از دانشکده مددکاری و مشاوره Mission College Los Angeles در رشته وابستگی‌های دارویی فارغ‌التحصیل شد و طی سال‌های 1988 تا 1990 در بیمارستان معتادان تارزانا به عنوان مشاور اعتیاد مشغول به کار شد. آنها در سال 1989 اولین گروه خودیاری فارسی‌زبان AA را در خانه شخصی‌اشان در لس آنجلس تاسیس کردند. همچنین تاسیس خانه بهبودی معتادان ایرانی (در سال 1990) و تشکیل سازمان غیرانتفاعی کانون بهبودیافتگان ایرانی لس آنجلس (در سال 1993) از دیگر اقدامات ایشان در خارج از کشور است.

در سال 1373 او در انجمن‌های 12قدمی در ایران شرکت کرد و یک سال بعد گروه‌های الانان و نارنان را تشکیل داد و چند سال بعد گروه‌های AA را در ایران تاسیس کرد. نقطه عطف فعالیت های ایشان اما، تاسیس جمعیت تولد دوباره، نخستین جمعیت متشکل از گروه همتا در حوزه‌ آسیب‌های اجتماعی ایران در ۱۳۸۱ بود. در تولد دوباره برای اولین بار اجرای برنامه‌های خانواده‌محور به جای معتادمحور در دستور کار ایشان قرارگرفت.

طراحی و راه‌اندازی دانشکده تخصصی دوره‌های مددیاری درمان اعتیاد و پیشگیری در ایران، راه‌اندازی نخستین مرکز تخصصی اجتماع درمان‌مدار در ایران (VTC) و راه‌اندازی نخستین مرکز جامع خدمات ویژه اعتیاد بیمار خانوادگی (VCMA) از دیگر اقدامات ایشان بود که منجر به دریافت جایزه جامعه مدنی سازمان ملل متحد در وین در سال 2005 گردید.

فروهر ضمن ابداع روش پرهیزمدار-ایمان‌مدار تاکنون بیش از 23 کتاب تخصصی و علمی تالیف یا ترجمه نموده است از جمله کتاب تولد دوباره به زبان فارسی و انگلیسی. همچنین ضمن تالیف کتاب پایه NA و ترجمه کتاب مرجع AA که هر دو در آمریکا هم منتشر شده است، در بیش از 50 برنامه رادیویی، تلویزیونی و همایش و سمینار تخصصی حوزه اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی در خارج از کشور شرکت کرده است.

دکتر باستانی پاریزی در مقدمه‌ای که برای کتاب تولد دوباره فروهر نوشته است: "سرانجام همه راه‌ها را آزمایش کردند و بی‌نتیجه بود، تا آخر کار متوجه شدند که باید جمعیت‌های بازپروری معتادان تشکیل شود و این جمعیت‌ها باید توسط کسانی اداره شود که خود روزی گرفتار بوده اند و این تجربه نتیجه بسیار عالی داد.

او ادامه می‌دهد: "من دو سه نفر از کسانی را که از این راه ترک کرده‌اند ملاقات کرده‌ام. مرامی دارند که می‌گوید کسی که شفا می‌یابد و ترک می‌کند نسبت به جامعه خود – لااقل برنامه ای که او را شفا داده – دینی دارد، او باید زکات این موفقیت را بپردازد و پرداختن زکات چنین موفقیتی هیچ نیست جز اینکه همدردان خود را به راه خیر – راهی که خود رافته – دلالت کند و بدین طریق آن جمعیت کوچک امروز مبدل شده است به جمعیت‌های متعددی از زنان و مردان مصمم، کارآمد و علاقه مند"

گالری ویدیو

تماس با ما

همین حالا با ما تماس بگیرید. اطلاعات شما نزد ما محرمانه باقی می ماند.

ساعات کار

همه روزه ۲۴ ساعت شبانه‌روز

نشانی

تهران، بزرگراه شهید خرازی، خروجی شهید اردستانی، کیلومتر 4 جاده روستای وردیج

ایمیل

info@verdij.com

شرایط پذیرش

  • تمایل بیمار برای اقامت و بهبودی
  • حداقل سن 18 و حداکثر 55
  • دارا بودن سلامت نسبی جسمی و روانی با تایید روانشناس بالینی و پزشک مرکز
  • دارا بودن شرایط پذیرش پس از مصاحبه و تایید سرپرست تیم درمان
  • همراه داشتن کارت شناسایی معتبر
  • همراه داشتن یک نفر از افراد درجه یک خانواده با کارت شناسایی معتبر به عنوان بیمار
  • پرداخت هزینه کامل درمان یک دوره ۳۰ روزه هنگام تشکیل پرونده و پیش از آغاز هر دوره در صورت تمدید دوره
  • حضور خانواده بیمار در جلسات آموزشی هفتگی که توسط مشاور خانواده مرکز برگزار می شود
  • بیمار پس از اتمام هر دوره ۳۰ روزه و پیش از تمدید دوره بعدی با درخواست کتبی و هماهنگی خانواده و تایید سرپرست تیم درمان می تواند به مدت 24 الی 48 ساعت به همراه خانواده از مرخصی استفاده کند و مجددا ادامه درمان دهد.
DNN